Sold
out
out
Duro DI2042 29x10R15 TL 8PR ATV Tire
Original price was: 180 €.169,90 €Current price is: 169,90 €. incl VAT
3 people are viewing this right now
Out of stock
Description
Additional information
About the brand
Reviews (0)
Questions
Description
Duro DI2042 29x10R15 tires: Your path to off-road excellence. Unmatched durability and traction for any terrain. Elevate your adventure with superior performance.
Additional information
| Weight | 13,6 kg |
|---|---|
| Manufacturer code | DUR529102042 |
| Diameter | 15 |
| Load index | 81 = 462 kg |
| Speed index | Q – <160 km/h |
| Position | Front, Rear |
| Tire tread | |
| Tire type | Tubeless (TL) |
| Tire width | 10 |
| Tire height | 29 |
| Tire size | 29x10R15 |
| Ply Rating | 8PR |
| Tread depth | 14.1 mm |
Duro
There are no question found.






Rating & Review
There are no reviews yet.