Sold
out
out
Duro HF240 Knobby 16×8-7 TL 2PR ATV Tire
Original price was: 50 €.39,90 €Current price is: 39,90 €. incl VAT
4 people are viewing this right now
Out of stock
Description
Additional information
About the brand
Reviews (0)
Questions
Description
Duro HF240 Knobby 16×8-7 tires: Your path to off-road excellence. Unmatched durability and traction for any terrain. Elevate your adventure with superior performance.
Additional information
| Weight | 3,1 kg |
|---|---|
| Manufacturer code | DUR7168-2240A |
| Diameter | 7 |
| Load index | 16 = 71 kg |
| Speed index | F – <80 km/h |
| Position | Front, Rear |
| Tire tread | |
| Tire type | Tubeless (TL) |
| Tire width | 8 |
| Tire height | 16 |
| Tire size | 16×8-7 |
| Ply Rating | 2PR |
| Tread depth | 8.5 mm |
Duro
There are no question found.







Rating & Review
There are no reviews yet.