Sold
out
out
Kenda K587 28x11R14 58L TL 8PR ATV Tire
Original price was: 250 €.234,90 €Current price is: 234,90 €. incl VAT
3 people are viewing this right now
Out of stock
Description
Additional information
About the brand
Reviews (0)
Questions
Description
Kenda K587 28x11R14 tires: Unleash off-road dominance. Superior grip, durability, and performance. Conquer any terrain with confidence. Elevate your adventure!
Additional information
| Weight | 9 kg |
|---|---|
| Manufacturer code | KEQ42811K587 |
| Diameter | 14 |
| Load index | 58 = 236 kg |
| Speed index | L – <120 km/h |
| Position | Front, Rear |
| Tire tread | |
| Tire type | Tubeless (TL) |
| Tire width | 11 |
| Tire height | 28 |
| Tire size | 28x11R14 |
| Ply Rating | 8PR |
| Tread depth | 21.0 mm |
Kenda
There are no question found.







Rating & Review
There are no reviews yet.